przycinanie traw
Gleba

Przycinanie traw ozdobnych

Trawy dekoracyjne są popularnym wyborem do upiększania ogrodów, ponieważ przez większość roku prezentują się efektownie. Oszałamiają swoimi bujnymi kwiatostanami, które utrzymują swoją atrakcyjność nawet po zakończeniu okresu kwitnienia. Dzięki swojej wytrzymałości są odporne na warunki pogodowe, szkodniki i choroby. Trawy dekoracyjne mogą stać się głównym elementem ozdobnym w ogrodzie lub doskonale komponować się z innymi roślinami. Idealnie pasują do każdego stylu ogrodu, od tradycyjnego po nowoczesny.

Sprawdź także: Jaka trawa na trawnik?

Jak przyciąć trawy ozdobne?

Pielęgnacja traw ozdobnych jest stosunkowo prosta i nie wymaga zbyt wiele wysiłku. W przypadku mniejszych kęp wystarczy zebranie wszystkich pędów jedną ręką, a następnie odcięcie źdźbła na odpowiedniej wysokości drugą ręką. Dla wyższych gatunków traw dobrze jest je najpierw związać, ułatwia to usuwanie starych pędów. W przypadku bardzo dużych kęp pomoc drugiej osoby może być niezbędna.

Pamiętaj! Zazwyczaj przycinamy trawy ozdobne około 10 cm nad poziomem gruntu. Zbyt głębokie cięcie może zaszkodzić nowo rosnącym pędom. Starsze egzemplarze traw przycinamy nieco wyżej — około 20 cm nad powierzchnią ziemi. Aby zachować estetyczny wygląd rośliny, warto przycinać je tak, aby miały kulisty kształt.

Usunięte suche pędy traw można kompostować lub przekazać firmie specjalizującej się w odbiorze bioodpadów. Jeśli mamy do czynienia z dużą ilością liści, przyda się rozdrabniarka. Drobniejsze kawałki szybciej ulegają rozkładowi i zajmują mniej miejsca.

Sprawdź również: Rodzaje traw ozdobnych

Jakich narzędzi  najlepiej użyć do cięcia traw ozdobnych?

Przycinanie ozdobnych traw wymaga wykorzystania odpowiednich narzędzi. Wybór konkretnego sprzętu zależy od rodzaju oraz rozmiarów kęp traw. Należy jednak zwrócić uwagę na to, że nożyce do przycinania traw ozdobnych, czy jakiekolwiek inne narzędzia, powinny być w pierwszej kolejności ostre. Tylko wtedy uzyskamy gładką powierzchnię cięcia, a przycinanie stanie się prostsze.

Jeżeli chodzi o młode i niskie trawy ozdobne, wystarczy nam ręczny sekator. Aby przyspieszyć pracę, można skorzystać z akumulatorowych nożyc do trawy i krzewów GSH 18-20 Battery Kärcher. Urządzenie to posiada dwa wymienne ostrza: jedno do trawy o szerokości 12 cm, i drugie do krzewów o długości 20 cm z obustronnie szlifowanymi, diamentowymi krawędziami tnącymi. To pozwala na efektywne przycinanie kęp różnej wielkości. Wymiana ostrzy jest prosta i nie wymaga użycia dodatkowych narzędzi.

Grubsze i wyższe trawy ozdobne zazwyczaj wymagają użycia elektrycznych nożyc. Idealnie sprawdzą się tutaj nożyce do przycinania żywopłotów. Akumulatorowe nożyce Kärcher z serii HGE, wyposażone w diamentowo szlifowane ostrze, doskonale radzą sobie z cięciem grubych źdźbeł traw ozdobnych. Warto również zwrócić uwagę na ergonomiczną konstrukcję urządzenia – funkcje takie jak obrotowy tylny uchwyt o 180 stopni, funkcja piłowania czy regulacja prędkości znacznie ułatwiają pracę. Zastanawiasz się co zrobić ze skoszoną trawą? Przeczytaj nasz poradnik!

Jak podlewać trawę? Sprawdź nasz artykuł!

Jakich traw lepiej nie ciąć?

Wśród wielu gatunków traw, pewne rodzaje nie potrzebują regularnego przycinania, a jeśli jest to konieczne, przeprowadza się to jedynie w minimalnym stopniu. Do tych gatunków zaliczamy te, które nie rosną do dużych rozmiarów, są zimozielone lub utrzymują kolor kłosów przez całą zimę. Nie poddajemy przycinaniu:

  • ozdobnych turzyc (Carex),
  • kostrzewy niebieskiej (Festuca glauca),
  • kostrzewy gautiera (Festuca gautieri),
  • kosmatek (Luzula).

Istotne jest, że dla powyższych traw, przycinanie może stać się niezbędne, jeśli są one w złym stanie po zimie. Wtedy, usunięcie zaschniętych pędów pozwoli roślinom na wydanie nowych.

Sprawdź: Kiedy siać trawę?

Kilka słów o mnie

Artykuły

Cześć, jestem Marlena! Ogród to moja prawdziwa pasja - uwielbiam spędzać czas wśród roślin i obserwować, jak rosną i kwitną. Mam niezwykłe zdolności w uprawie kwiatów, warzyw i ziół - po prostu nie mogę się oprzeć sadzeniu nowych roślin za każdym razem, gdy mam okazję. Ogrodnictwo to dla mnie nie tylko hobby, ale także sposób na życie - nic nie może się równać z satysfakcją, jaką daje uprawa własnych roślin.