sianie trawy
Gleba

Kiedy siać trawę? 

Jeśli trawnik wokół domu ma luki, wystarczy dosiew trawy. Dzięki temu murawa staje się gęstsza i odzyskuje atrakcyjny wygląd. Na szczęście nie ma potrzeby usuwania starej darni i przekopywania całego ogrodu.

Kiedy dosiewać trawę? Najlepszym momentem jest wczesna wiosna po wykonaniu wiosennych czynności, takich jak grabienie, aeracja, wertykulacja oraz nawożenie trawnika. Dosiew trawy można przeprowadzić także później. Regularny dosiew na istniejącej darze przyniesie lepsze rezultaty.

Sprawdź także: Jaka trawa na trawnik?

Jak zasiewać trawnik na istniejącej darni? Należy rozpocząć od przygotowania podłoża. Jeśli dosiewamy trawę na wiosnę, powinniśmy to zrobić po wykonaniu wiosennych zabiegów renowacyjnych. Ważne jest także spulchnienie gleby na pustych miejscach. Przed dosiewem stary trawnik powinien być krótko skosić. Następnie na tak przygotowaną powierzchnię wysypujemy cienką warstwę świeżej ziemi. Dopiero potem można przystąpić do siewu trawy.

Zasiew nowej trawy na istniejącej darni można przeprowadzić na dwa sposoby:

  • użycie tej samej mieszanki trawy, którą używaliśmy podczas zakładania trawnika – nowa trawa nie będzie się różniła i będzie rosła w tym samym tempie;
  • zasiew samozagęszczającej trawy, specjalnej mieszanki, która rozrasta się za pomocą podziemnych kłączy – jeśli pojawią się nowe ubytki, trawa samoczynnie się rozkrzewi.

Zastanawiasz się nad wyborem trawy? Sprawdź: rodzaje traw ozdobnych 

Jak zainstalować trawnik z rolki — przewodnik krok po kroku

Trawnik z rolki jest najwydajniejszym sposobem na stworzenie trawnika. Wystarczy rozłożyć gotowe, zrolowane kawałki ziemi z już rosnącą, dojrzałą trawą na wcześniej przygotowanym terenie. Możemy uzyskać gęsty i zielony trawnik w ciągu jednego dnia. Szybkość nie jest jedyną zaletą trawnika z rolki. Kolejnym plusem jest całkowite pokrycie terenu — bez żadnych pustych miejsc. Dodatkowo trawnik z rolki można układać w dowolnym momencie sezonu wegetacyjnego. Jest to także dobre rozwiązanie na strome tereny.

Jak odpowiednio dbać o trawę? Dowiedz się: Jak przycinać trawy ozdobne?

Proces przygotowania terenu pod trawnik z rolki jest podobny do procesu przygotowania terenu pod wysiew nasion:

  1. Pierwszym krokiem jest rozluźnienie gleby.
  2. Kolejnym – usunięcie kamieni i chwastów.
  3. Kluczowe jest również wypoziomowanie i ubijanie terenu.
  4. Gdy teren jest już przygotowany, można rozłożyć rolki. Ważne jest, aby kawałki były ułożone ciasno obok siebie, ale nie mogą się na siebie nakładać.
  5. Na koniec trawę trzeba przygnieść i pamiętać o regularnym nawadnianiu.

Jak siać trawę w płyty ażurowe?

Płyty ażurowe są popularnym wyborem do tworzenia nawierzchni wokół domu. Mają one przewagę nad kostką brukową czy innymi typami powierzchni, ponieważ pozwalają na zasianie ich trawą, co daje atrakcyjny efekt wizualny. Co więcej, płyty ażurowe zapewniają przenikanie wody do gleby, co jest korzystne dla środowiska.

Jak zasiewać trawę na płytach ażurowych? Procedurę tę przeprowadza się, kiedy już są one ułożone. Wówczas, w wolne miejsca wsypujemy ziemię ogrodniczą, której typ powinien być dobrany do typu trawy. Następnie zaczynamy zasiewać. Nasiona można rozprowadzić indywidualnie w każdym otworze lub na całej powierzchni.

Pamiętaj o tym, aby dbać o efektywne nawadnianie, sprawdź koniecznie jak podlewać trawę?

Jak siać trawę ręcznie?

Najczęściej stosowaną techniką zakładania trawnika jest ręczne wysiewanie trawy. Zanim jednak nasiona zostaną zasiane, powinniśmy przygotować podłoże. To jest kluczowy etap prac. Podobnie jak w przypadku trawnika z rolki:

  • oczyszczamy teren z kamieni, gruzu i wszelkich zanieczyszczeń;
  • sprawdzamy pH podłoża — idealna wartość dla wzrostu trawy wynosi od 5,5 do 7,0;
  • rozluźniamy glebę do głębokości 15 do 25 cm za pomocą szpadla lub glebogryzarki;
  • usuwamy chwasty i korzenie — im bardziej skrupulatnie to zrobimy, tym mniej chwastów pojawi się na nowym trawniku;
  • wyrównujemy teren;
  • możemy również poprawić strukturę podłoża — gliniaste gleby mieszamy ze żwirem, a piaskowe z torfem lub kompostem;
  • usztywniamy podłoże za pomocą wału.

Możemy siać trawę ręcznie lub używając siewnika. W pierwszym przypadku najlepiej podzielić obszar na równe części i zasiać każdą z nich taką samą ilością nasion. Szczególnie polecana jest metoda krzyżowa. Najpierw wysiewamy nasiona w jednym kierunku, a potem prostopadle do niego. Dzięki temu trawa będzie równomiernie kiełkować.

Jeśli chodzi o duże obszary, warto korzystać z siewnika ręcznego lub pchanego na kołach (dostępne są też modele z wbudowanym wałem). To narzędzie nie tylko przyspiesza pracę, ale również zapewnia równomierne rozłożenie nasion. Przyda się również do późniejszego nawożenia.

Nie wiesz, jak prawidłowo zadbać o trawnik? Zobacz co zrobić ze skoszoną trawą?

Kilka słów o mnie

Artykuły

Cześć, jestem Marlena! Ogród to moja prawdziwa pasja - uwielbiam spędzać czas wśród roślin i obserwować, jak rosną i kwitną. Mam niezwykłe zdolności w uprawie kwiatów, warzyw i ziół - po prostu nie mogę się oprzeć sadzeniu nowych roślin za każdym razem, gdy mam okazję. Ogrodnictwo to dla mnie nie tylko hobby, ale także sposób na życie - nic nie może się równać z satysfakcją, jaką daje uprawa własnych roślin.