kwiaty w ogrodzie
Kwiaty

Jakie kwiaty do ogrodu wieloletnie

Kwiaty wieloletnie do ogrodu to wybór, który gwarantuje piękno przez wiele lat. Są rośliny, które przetrwają co najmniej dwa dekady, a niektóre nawet dłużej. Oto kilka wskazówek, jakie gatunki wybrać do swojego ogrodu lub działki oraz jakie warunki należy im zapewnić, aby cieszyć się nimi jak najdłużej. Zazwyczaj są łatwe do hodowania i często nie wymagają przesadzania.

Sprawdź również: Jakie kwiaty wybrać do ogrodu?

Kwiaty ogrodowe długo kwitnące, czyli piwonie

Piwonie to rośliny, które mogą przetrwać w naszych ogrodach nawet do 50 czy 60 lat, a niektóre rośliny osiągają nawet wiek stu lat! Najczęściej spotykane w naszych ogrodach są piwonie chińskie (Paeonia lactiflora) o pięknych, pełnych kwiatach, które mogą być różowe, białe, a rzadziej żółte. Kwitną one najczęściej od końca maja do czerwca. 

Piwonie to kwiaty wieloletnie, które preferują żyzne podłoże oraz miejsca nasłonecznione. Warto dobrze przemyśleć wybór miejsca dla nich, ponieważ nie tolerują przesadzania. Podczas sadzenia piwonie powinny być umieszczone płytko w ziemi, tak żeby znajdowały się 2-5 cm pod jej powierzchnią. Cień i zbyt głębokie sadzenie to najczęstsze przyczyny słabego kwitnienia piwonii.

Sprawdź również: Piwonie uprawa

Kwiaty wieloletnie: irys syberyjski

Irysy syberyjskie, znane również jako kosatce, kwitną późną wiosną i wczesnym latem. W odróżnieniu od bardziej powszechnych irysów bródkowych te rośliny preferują żyzną, kwaśną i stale wilgotną glebę, co czyni je idealnym wyborem do obsadzania terenów podmokłych, na przykład wokół stawów. W ostatnich latach pojawiły się odmiany o dużych kwiatach w różnych kolorach: nie tylko niebieskich i białych, ale także żółtych, fioletowych, brązowych, a nawet wielobarwnych. Ten wieloletni kwiat wygląda niezwykle efektownie, a jego ciekawe płatki z wyraźnymi żyłkami przyciągają wzrok. Zastanawiasz się, kiedy sadzić irysy? Wybór odpowiedniego momentu to klucz do zapewnienia im najlepszych warunków do wzrostu.

Rośliny wieloletnie: funkie

Funkie są wyjątkowo praktycznymi roślinami wieloletnimi, które preferują cieniste tereny. Dzięki swoim dużym liściom doskonale pełnią funkcję roślin okrywowych, ograniczając rozrost chwastów. Przywabiają różnorodnością barw liści, które mogą mieć odcienie od zielonego, przez cytrynowe, aż po niebieskie, często z pasiastymi wzorami. Funkie wyróżniają się również liliowymi lub białymi kwiatami. Są one roślinami niezwykle wytrzymałymi, rzadko zapadającymi na choroby, tolerujący sporadyczne susze. Pod odpowiednią opieką, mogą żyć nawet do 25 lat.

Kwiaty wieloletnie: liliowce

Liliowce są niezwykle wytrzymałe. Czują się dobrze zarówno na słońcu, jak i w półcieniu, nie potrzebują urodzajnej gleby i są odporne na suszę. Ich okres kwitnienia przypada na wczesne lato. Tysiące odmian liliowców, a także ciągle pojawiające się nowe, oferują różnorodność kolorów i kształtów płatków. Mimo że każdy kwiat żyje tylko jeden dzień, zastępują go błyskawicznie następne. Liliowce są roślinami wieloletnimi, ale aby zachować ich obfite kwitnienie, warto co kilka lat podzielić ich kępy.

Rośliny ogrodowe wieloletnie: żeleźniak żółty

Żeleźniak charakteryzuje się gruby, lekko owłosionymi liśćmi, tworzącymi rozety, które zimą są trwałe. Z tych rozet wyrastają wyprostowane, o wysokości ok. 90 cm, pionowe łodygi z kwiatostanami rozmieszczonymi na różnych poziomach. Od czerwca do sierpnia kwitną seledynowe pączki, które następnie brązowieją i zasychają. Łodygi można przyciąć lub zostawić, ponieważ są atrakcyjne również jesienią i zimą. Żeleźniak preferuje stanowiska słoneczne lub półcieniste, nie ma specjalnych wymagań glebowych i toleruje okresowe susze.

Kwiat wieloletni: rutewka orlikolistna

Rutewka orlikolistna jest byliną, która można spotkać dziko rosnącą przy górskich strumieniach, ale równie dobrze sprawdza się w warunkach ogrodowych. Zwykle dorasta od 40 do 150 cm, posiada niebieskawe łodygi i liście, które przypominają te u orlików. Czas kwitnienia przypada na maj i czerwiec, kiedy to prezentuje drobne, blado-fioletowe kwiaty zebrane w luźne, wielokrotnie rozgałęzione wiechy. Rutewka jest rośliną niewymagającą w uprawie i odporną na mróz. Preferuje stanowiska słoneczne lub półcieniste, o umiarkowanej wilgotności. Przy sprzyjających warunkach sama się wysiewa.

Kwiaty wieloletnie do ogrodu: tojeść

Tojeść to długowieczne rośliny, które doskonale nadają się do nasadzeń na rabatach oraz do ogrodów naturalistycznych, a przy tym nie stawiają wysokich wymagań. Ich wysokie odmiany potrafią osiągnąć nawet metr wysokości. Okres kwitnienia przypada na miesiące od czerwca do sierpnia. Roślina rozmnaża się za pomocą krótkich rozłogów, ale jej rozprzestrzenianie się można łatwo kontrolować. Ceni sobie duże ilości wilgoci, ale dobrze odnajduje się również w donicach. Kontrastowe, intensywnie żółte kwiaty dodają jej uroku.

Sprawdź również: Jakie kwiaty do ogrodu wieloletnie?

Jak dbać o rośliny wieloletnie?

Rośliny wieloletnie to idealny wybór do ogrodu, dzięki swym ozdobnym walorom, które prezentują przez wiele sezonów, a przy tym nie wymagają wiele pracy. Wiosną, szczególną uwagę należy poświęcić na podział kęp i usuwanie zaschniętych liści. To również dobry moment na posadzenie nowych bylin. Podczas pielęgnacji tych roślin, nie powinniśmy zapominać o ich zasilaniu — najlepiej za pomocą kompostu lub innego nawozu organicznego. Dzięki temu nasze kwiaty do ogrodu wieloletnie szybko nabiorą sił i przez długie lata będą mogły cieszyć nas swoim piękno.

Kilka słów o mnie

Artykuły

Cześć, jestem Marlena! Ogród to moja prawdziwa pasja - uwielbiam spędzać czas wśród roślin i obserwować, jak rosną i kwitną. Mam niezwykłe zdolności w uprawie kwiatów, warzyw i ziół - po prostu nie mogę się oprzeć sadzeniu nowych roślin za każdym razem, gdy mam okazję. Ogrodnictwo to dla mnie nie tylko hobby, ale także sposób na życie - nic nie może się równać z satysfakcją, jaką daje uprawa własnych roślin. Pytania i współpraca na [email protected]