pH gleby
Gleba i trawnik

Ziemia ogrodowa a pH gleby – jak wybrać ziemię odpowiednią dla swoich roślin?

Ziemia ogrodowa o odpowiednim odczynie to klucz do sukcesu upraw. Aby ją właściwie dopasować, warto w pierwszej kolejności dowiedzieć się, jaki wpływ tak naprawdę ma pH ziemi na uprawiane w niej rośliny. Następnie dobrze jest zapoznać się z poszczególnymi rodzajami gleb i grupami roślin, które czują się w nich najlepiej. Chcesz zadbać o swój ogród i cieszyć się z bogactwem plonów? Zapraszamy do lektury!

Jaki wpływ ma pH gleby na uprawę roślin?

Istnieje sporo czynników, które mają duży wpływ na jakość gleby, a wśród nich z pewnością można wymienić jej odczyn. pH gleby może znacząco wspomagać wzrost roślin, opóźniać go lub nawet uniemożliwiać! Ze względu na to, że rośliny potrzebują odpowiedniego środowiska, aby się rozwijać – takiego, które jest dopasowane do ich potrzeb – warto zwrócić uwagę na odczyn ziemi ogrodowej. To jego prawidłowy poziom odpowiada za możliwość pobierania przez korzenie składników takich jak azot, fosfor czy żelazo. Dodatkowo odczyn gleby nie pozostaje bez znaczenia dla rozwoju drobnoustrojów oraz na podatność ziemi na rozwój grzybów. Do swojego ogrodu można wybrać glebę kwaśną, obojętną lub zasadową. Dobrze dobrana ziemia ogrodowa to inwestycja w zdrowe i szybko rosnące rośliny.

ziemia ogrodowa

Jaka ziemia ogrodowa do roślin kwasolubnych?

Rośliny kwasolubne nazywane też kwaśnolubnymi potrzebuję do życia podłoża o pH poniżej 6,6. Co ciekawe ziemie ogrodowe odpowiednie dla tego typu upraw można dodatkowo podzielić na silnie kwaśne – 4,5 pH, kwaśne – 4,5-5,5 pH i lekko kwaśne – 5,6-6,5 pH. Rośliny kwasolubne rosnące w ziemi o zbyt wysokim pH, będą po prostu głodować. Nie mają bowiem możliwości pobierania wystarczającej ilości składników pokarmowych takich jak żelazo, miedź czy mangan z ziemi. Może się to objawiać bladością liści, niewystarczająco rozwiniętym systemem korzeniowym, słabym kwitnieniem i owocowaniem. Mogą też zamierać.

Kwaśna ziemia ogrodowa najczęściej ma w sobie dodatek kory, który wpływa na obniżenie pH. Dlatego jeśli gleba nie ma odpowiedniego dla roślin kwasolubnych odczynu, wystarczy czasem przemieszać ją we własnym zakresie ze zrębkami, korą, szyszkami czy martwymi wrzosami.

Rośliny kwasolubne

Do roślin kwasolubnych można zaliczyć m.in.:

  • azalie – pH 3,5-55;
  • borówki amerykańskie – pH 3,5-5,5;
  • różaneczniki – pH 3,5-5,5;
  • wrzosy – pH 3,5-5,5;
  • żurawina – pH do 5,0;
  • pierisy – pH 4,5-5,5.
  • agrest – pH 5,5-6,2;
  • truskawki – pH 5,5-6,2.

Ziemia ogrodowa o odczynie obojętnym, czyli jaka?

Ziemia ogrodowa o odczynie obojętnym ma pH 6,5-7,2. Jest to idealna opcja dla większości roślin, bo gleba neutralna dobrze utrzymuje wilgoć i przepuszcza powietrze. Dzięki temu rośliny mają dostęp do niezbędnych składników odżywczych, a ich korzenie rozwijają się prawidłowo. Gleba neutralna nie wymaga częstych zabiegów mających na celu dostosowanie pH. Jest łatwa w pielęgnacji i świetnie sprawdza się w ogrodach z różnorodnymi roślinami.

Rośliny do gleb obojętnych

W glebach o neutralnym pH można uprawiać również sporo roślin, które czują się dobrze w lekko kwaśnej ziemi, ale istnieją też gatunki, które lubią typowo neutralną ziemię od 6,5 pH. Do gatunków lubiących gleby obojętne zaliczyć można m.in.:

  • jabłonie – pH 6,2-7,5;
  • groch – pH 6,5-7,2;
  • jarmuż – pH 6,2-7,0;
  • kapusta – pH 6,2-7,0;
  • laurowiśnia – pH 6,6-8,0;
  • judaszowiec chiński – pH 6,7-7,0;
  • glicynia – pH 6,0-7,0;
  • żylistek – pH 6,1-7,5.

Jaka ziemia ogrodowa do roślin zasadolubnych?

Rośliny zasadolubne preferują glebę o pH powyżej 7. Gleba zasadowa, albo inaczej – wapienna bądź alkaliczna charakteryzuje się zazwyczaj szybkim wysychaniem, dlatego nie należy w niej uprawiać roślin lubiących wilgoć. Jest to ziemia, która najlepiej przyswaja wapń, magnez i molibden. Najlepszym sposobem na uprawę roślin zasadolubnych w odpowiedniej glebie, jest zakup gotowego podłoża o odpowiednim pH. Jeśli jednak ziemia w ogrodzie jest zbyt kwaśna dla upraw, można spróbować zmienić jej odczyn przy pomocy wapna kredowego, mączki bazaltowej, bazaltu granulowanego, dolomitu czy nawozów wapniowych. Istnieją też specjalne preparaty do korekty pH.

gleba ogrodowa

Rośliny zasadolubne

Zdecydowanie więcej roślin preferuje ziemie ogrodowe o odczynie obojętnym do lekko kwaśnego. Natomiast istnieją również takie, które dobrze czują się w glebach zasadowych lub mieszczących się w granicach od obojętnych do zasadowych. Zaliczyć do nich można m.in.:

  • jodłę kalifornijską – pH 7,0-8,0;
  • winorośl – pH 6,5-7,2;
  • sosnę bośniacką – pH powyżej 7,0;
  • bukszpan – pH 7,0-8,0;
  • lawendę – pH 6,5-7,5;
  • tulipany – pH 6,5-7,5.

Jak sprawdzić pH gleby w swoim ogrodzie?

Oprócz zakupu samej ziemi ogrodowej o odpowiednim pH warto też wiedzieć, jaka gleba znajduje się w ogrodzie. Można to sprawdzić, przeprowadzając testy przy pomocy specjalnych mierników. Sondę wystarczy umieścić w wilgotnej glebie i po chwili odczytać wynik. Zazwyczaj zajmuje to około minuty. To wygodne rozwiązanie, ponieważ nie trzeba pobierać próbki gleby tak jak w przypadku pomiaru z użyciem papierka lakmusowego.

Aby uzyskać dokładny obraz jakości gleby, warto przeprowadzić test w kilku miejscach ogrodu. Optymalne pH gleby zapewni zdrowy rozwój roślin, dlatego warto ją regularnie testować. Dzięki temu można zapewnić jak najlepsze warunki do wzrostu upraw.

Materiał Partnera

Kilka słów o mnie

Artykuły

Cześć, jestem Marlena! Ogród to moja prawdziwa pasja - uwielbiam spędzać czas wśród roślin i obserwować, jak rosną i kwitną. Mam niezwykłe zdolności w uprawie kwiatów, warzyw i ziół - po prostu nie mogę się oprzeć sadzeniu nowych roślin za każdym razem, gdy mam okazję. Ogrodnictwo to dla mnie nie tylko hobby, ale także sposób na życie - nic nie może się równać z satysfakcją, jaką daje uprawa własnych roślin. Pytania i współpraca na [email protected]